Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy a również całego pasma Sudetów oraz Czech (1602 m n.p.m.) – jest symbolem zarówno Karpacza jak i Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem (200 m ponad Równię pod Śnieżką), leży na granicy polsko-czeskiej, należy do Korony Gór Polskich i jest najbardziej rozpoznawalnym szczytem w Sudetach. Czesi nazywają tę górę Sněžka, Niemcy zaś Schneekoppe.
Pierwsze górskie schronisko na Śnieżce wybudowano w poł. XIX stulecia. Budynki, które możemy dziś podziwiać, stanęły niedawno – w latach: 1967-76. Charakterystyczne dyski – mieszczą Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, zaplecze techniczne, magazyny oraz bar. Brak tutaj części noclegowej, ale można się chociaż ogrzać zimą. Najbliższe schronisko, w jakim można przenocować znajduje się poniżej, u stóp Śnieżki – to Dom Śląski.
Analizując dane z Obserwatorium Meteorologicznego wiemy, że Śnieżka to szczególnie wietrzne miejsce. Największa prędkość wiatru (mierzona przez minimum 10 min.) przekroczyła 230 km/h, a w porywach prędkość wiatru osiąga 300 km/h. Co więcej, Śnieżka to wyjątkowo zimne miejsce – średnioroczna temperatura ledwo wykracza ponad 0 stopni Celsjusza. Dni ze średnia temperaturą w ciągu doby powyżej +5 stopni Celsjusza występują zaledwie przez około 100 dni w roku (2 VI do 15 IX). Na Śnieżce prawie nie występują dni ze średniodobową temperaturą powyżej 10 stopni Celsjusza.
Na szczycie znajduje się również kaplica p.w. Świętego Wawrzyńca – patrona przewodników. Pochodzi ona z XVII-tego stulecia. Została otwarta w 1681 r. i odtąd rozwijał się ruch pielgrzymkowy oraz turystyczny na Śnieżkę. W czeskiej części szczytu stoi budynek poczty wzniesiony w 2007 roku na miejscu nieużywanego od lat 80. XX-tego wieku czeskiego schroniska. Jest tutaj również górna stacja wyciągu gondolowego prowadzącego z czeskiego miasta wypoczynkowego Pec pod Sněžkou. Z polskiej strony wyciągiem można wjechać jedynie na pobliską Kopę.